Kartet over vassdragene
Vurdering av laks
Fargelegg etter påvirkningIngen
Ferdige temakart
Fargelegger vassdragene etter temaet og slår på lagene som hører til. Ingen vassdrag tas ut av kartet.
Utvalg av vassdrag
Tar vassdrag ut av kartet og tabellen. Fargene endrer de ikke.
Kartlag
Raumavassdraget
Ikke åpnet for laksIkke åpnet for sjøørret.
Tilstand
Forvaltningsmålet er langt fra oppnådd for denne bestanden, det har vært et svært lite eller ikke noe høstbart overskudd og bestanden bør ikke beskattes. Bestanden vurderes fortsatt som under reetablering, men reetableringsprogrammet basert på utsetting av rogn og yngel/settefisk ble avsluttet i 2021.
NøkkelfaktaSentrale tall om bestanden og vassdraget · 30 opplysninger
Les mer om .
Kort om vassdraget og bestanden
Raumavassdraget kommer fra Lesjaskogsvatnet (611 moh)SNL og munner ut i sjøen i Rauma kommune, Møre og Romsdal. Middelvannføringen ved utløpet er rundt 42 m³/sNVE.
Utløpet ligger i den nasjonale laksefjorden Romsdalsfjorden, indre delLakseregisteret. Vassdraget er ett av de nasjonale laksevassdragene, der Stortinget har vedtatt at «laksen skal sikres en særlig beskyttelse»Innst. Hva vernet innebærer, sektor for sektor, står på temasiden .
Den anadrome strekningen er 57,7 km. Det er lengden Lakseregisteret fører for vassdraget under ett, ikke hvor langt opp i elva fisken kommerLakseregisteret. VRL vurderer laksebestanden her hvert årVRL. Laksesmolten vandrer ut i sjøen fra rundt 1. mai til 10. juni, med halve årskullet ute 18. maiNINA. Tidspunktet er beregnet ut fra vanntemperatur og breddegrad, ikke målt i elva.
Lakseparasitten Gyrodactylus salaris ble påvist i vassdraget i 1980Miljødirektoratet M-288 (2014), men det har i dag status som friskmeldtVRL. Vassdraget ble rotenonbehandlet mot parasitten i 2013 og 2014, og friskmeldingen kom i 2019VRL. Hva parasitten gjør, og hvordan den bekjempes, står på .
Gytebestandsmålet er 5 216 kg hunnlaksVRL. Sist VRL beregnet innsiget, i 2025, kom det rundt 1 100 laks tilbake til vassdraget, og gytebestanden nådde 29 % av måletVRL · avlest.
Gytebestanden er større i slutten av serien enn i starten: snittet av de fem første årene med tall var 3 000 kg hunnlaks (2015–2019), av de fem siste 4 500 kg (2021–2025)VRL · avlest. Gytebestanden er det som er igjen etter fiske, og fisket er strammet inn gjennom perioden — en større gytebestand er derfor ikke det samme som at det kom mer fisk tilbake.
I 2025 ble det ikke registrert fangst av laks i elvaSSB. Snittet for de fem siste årene, avlivet og gjenutsatt lagt sammen, er 2 100 kg, og elva er blant de hundre største av de 416 vassdragene med registrert elvefangst av laks.
Innenfor 500 meter på hver side av den anadrome strekningen er 68 % av arealet skog, 16 % jordbruksareal og 9 % ferskvannNIBIO. I nedbørfeltet ligger 104 innsjøer over fem hektar; den største er Vermevatnet på 6,0 km², som er regulert som magasinNVE.
Innsig og gytebestandVRL · avlest
- Innsig
- 1 640 kg hunnlaks
- Måloppnåelse
- 29 %
- Sannsynlighet for at målet ble nådd
- Ikke høstbart overskudd
Søylene dekker 2002–2025. År uten data. Klikk på et år i figuren for å lese det.
VRL beregnet gytebestanden i 2025 fra en drivtelling på tre strekninger som til sammen dekket en tredjedel av den lakseførende strekningen. VRL antok at tettheten av fisk der var representativ for hele strekningen, og regnet med at mellom 23 og 30 % av all gytefisk i vassdraget ble settVRL.
Slik leses figuren
Hver søyle er innsiget det året: all laks som kom inn fra havet mot elva. Søylen er delt på hva som skjedde med den: nederst det som ble igjen til gyting, over det som ble tatt ut eller døde underveis. Er søylen høy, men den nederste delen lav, kom det mye fisk uten at mye av den nådde gyteplassene.
Tallene er lest ut av VRLs figurer; gytebestandsmålet er VRLs eget tall. Hvordan de er lest, og hvorfor avlesningen over figuren viser to ulike prosenter, står i .
Hvordan innsiget til Norge som helhet har utviklet seg, og hvor denne elva ligger i det bildet, står i .
Gytefisktelling — fisken som er talt i elvaMiljødir/NINA
Innsiget og gytebestanden i VRLs tall er beregnet, ikke talt: de regnes fram av fangst, tellinger og en bestandsmodell. Gytefisk telles også direkte. Folk svømmer nedover elva med snorkel og fører opp fisken de ser, eller fisken filmes der den passerer en fisketrapp.
Overvåkingsprogrammet for gytebestander av laks og sjøørret har talt gytefisk i Raumavassdraget i fem sesonger siden 2021. Programmet er Miljødirektoratets, og tellingene utføres av NINA, NORCE, DNV, Veterinærinstituttet og Naturtjenester i Nord.
Programmet fører dette, år for år:
- Laks, delt i små (1–3 kg), mellom (3–7 kg) og store (over 7 kg). Rømt oppdrettslaks telles for seg, i de samme klassene.
- Sjøørret, delt i fem klasser fra umoden fisk til over 5 kg.
- Sjørøye, under og over 0,5 kg.
- Pukkellaks, talt i den samme gjennomgangen.
- Hvor stor del av den anadrome strekningen tellingen dekket, hvilken metode som ble brukt, og sikten og vannføringen den dagen.
- Tellernes egen feltrapport, og programmets vurdering av hvor stor del av gytebestanden de tror de fikk med seg.
Et telletall er ikke en bestandsstørrelse.
Påvirkning på laksen i Raumavassdraget
VRLs klassifisering av menneskeskapte påvirkningsfaktorer, fra 0 (ingen effekt) til 3 (stor effekt)VRL. Beskatningsnivå: ingen eller svært lav. Vurderingen gjelder perioden 2015–2019.
Lakselus på smolten fra RaumavassdragetHIVet.inst
Påvirkningen fra lakselus på smolten avhenger av to ting: hvor mye lus som produseres i sjøen det året, og hvor lenge smolten eksponeres for lusa på vei ut til åpent hav. Havforskningsinstituttet og Veterinærinstituttet modellerer dette hver for seg, elv for elv.
For Raumavassdraget i 2025 anslo Havforskningsinstituttet at 27,3 % av den utvandrende laksesmolten døde av lakselus, og Veterinærinstituttet 21,6 %. Begge ligger mellom 10 og 30 %. I trafikklyssystemet tilsvarer det moderat påvirkning, men der gjelder kategoriene et helt produksjonsområde, ikke ett vassdrag.
Nås gytebestandsmålet, er Raumavassdraget beregnet å produsere rundt 106 000 utvandrende smolt i åretNINA. Av dem tar lakselusa i størrelsesorden 23 000 smolt etter Veterinærinstituttets anslag og 29 000 etter HavforskningsinstituttetsNINA · beregnet her.
Smolttallet er et regnestykke, ikke en telling av smolt som faktisk gikk ut. Verken sjøørret eller sjørøye har et eget lusetall per vassdrag i kildene som er brukt her.
Hva lakselusa gjør med fisken, og hvordan påvirkningen vurderes for hvert produksjonsområde, står på .
Genetisk innkrysning og rømt oppdrettslaks
Innslaget er ett års måling, innkrysningen summen av alle årene: et lavt innslag det ene året utelukker ikke et tydelig avtrykk fra tidligere rømminger. Hvordan rømt oppdrettslaks virker på bestandene, står på .
Genetisk innkrysningNINA
Graden av genetisk innkrysning i bestanden.
Klassen og samleprøven måler ikke det samme: samleprøven slår sammen alle årene i siste laksegenerasjon, mens klassen settes av den enkeltprøven som viser tydeligst tegn til endring. Det er klassen VRL fører videre.
Kvalitetselementet «genetisk integritet» etter kvalitetsnormen for villaks, fastsatt av NINA og Havforskningsinstituttet.
Innslag av rømt fiskHI
Hvor stor del av gytebestanden i elva som var rømt oppdrettslaks.
I VRLs måleserie er andelen rømt oppdrettslaks i gytebestanden sist målt til 0,0 % i 2022VRL · avlest. Det finnes ikke målinger fra andre år.
Overvåkingsprogrammet for rømt oppdrettslaks vurderte 215 vassdrag i 2025. Utvalget varierer mellom år, så snitt fra ulike år kan ikke uten videre sammenlignes.
Pukkellaks
Pukkellaks er en fremmed art med toårig livssyklus. Bestanden som gyter i oddetallsår, er den desidert største. Pukkellaksen som gyter i 2025, er avkommet etter dem som gytte i 2023. Derfor er det bare en sammenligning mellom to oddetallsår som sier noe. Neste sesong er 2027.
| Sesong | Antall fisk | Fra forrige sesong |
|---|---|---|
| 2017 | 0 | |
| 2019 | 0 | |
| 2021 | 9 | |
| 2023 | 1 | −89 % |
| 2025 | 0 |
Fanger du pukkellaks, skal den ikke settes ut igjen. Rapporter fangsten: i elva til rettighetshaveren, som får den registrert i den nasjonale basen hos statsforvalteren, og i sjøen på Miljødirektoratets side for stangfiske i sjøen. Rapportene brukes i overvåkingen av arten.
Ser du mange pukkellaks på ett sted, meld fra på e-post til NINA, pukkellaks@nina.no, eller til statsforvalteren, eller ring Statens naturoppsyn på 73 58 95 00.
Mer på og i Miljødirektoratets registrering av pukkellaks.
Fiskeregler
- ElvaIkke åpnetFra grense elv–sjø og opp
Ikke åpnet for fiske etter laks, sjøørret eller sjørøye.
Bare stang fra land, etter laksefisk og saltvannsfisk, for de artene og i den tida elva er åpen. Også fiske med lys er forbudt. Regelen står i § 3 i den regionale forskriften, i tillegg til den nasjonale.
- MunningsfredningssonenFredet2 km ut
Alt fiske er forbudt i sonen — også fiske med lys — med unntakene i § 5.
- Stang i sjøenÅpentUtenfor sonene ved munningen
Stang og håndsnøre etter laksefisk er tillatt fra land og båt hele året, unntatt fra 1. mars til 30. april i Møre og Romsdal.
- FjordenIkke åpnetSjølaksefiske i Romsdalsfjorden
- Fiskeravgiften trengs ikke for stang i sjøen
Avgiften til staten gjelder fiske i vassdrag. Stang og håndsnøre i sjøen krever den ikke.
- Rapporter fangsten
Fangst fra sjøen rapporteres til Miljødirektoratet. Oppgi hvor du fisket, hvor mange fisk du fikk og samlet vekt, om fisken ble avlivet eller satt ut igjen, og dato eller ukenummer.
- Forskrift om fiske etter anadrome laksefisk i vassdragForskrift 15. mars 2021 nr. 798 · vedlegg II · Lovdata
- Lakseregisteret, RaumavassdragetFisketider, kvoter og særlige bestemmelser slik statsforvalteren fører dem
- § 3 i forskrift om fiske etter anadrome laksefisk i sjøenForskrift 15. mars 2021 nr. 797 · Lovdata
- § 3 i forskrift om fiske utanfor vassdrag med anadrome laksefisk og nedsenking av garn i sjøen i Møre og RomsdalForskrift 9. mai 2023 nr. 689 · den regionale regelen · Lovdata
- Forskrift om fiske utanfor vassdrag med anadrome laksefisk og nedsenking av garn i sjøen i Møre og RomsdalForskrift 9. mai 2023 nr. 689 · Statsforvaltaren i Møre og Romsdal · Lovdata
- § 2 i forskrift om fiske etter anadrome laksefisk i sjøenForskrift 15. mars 2021 nr. 797 · bokstav a · Lovdata
- § 4 og vedlegget i forskrift om fiske etter anadrome laksefisk i sjøenForskrift 15. mars 2021 nr. 797 · Romsdalsfjorden · Lovdata
- Betal fiskeravgiftenMiljødirektoratet
- Forskrift om utøving av fiske etter anadrome laksefisk (utøvingsforskriften)Forskrift 18. mai 2026 nr. 859 · Lovdata
Hele reglene, med forskriftenes ordlydFiskeregler i elv og i sjøen
Fiskeregler i elv
Fisketiden i vassdraget
Ikke åpnet for fiskeRaumavassdraget er ikke åpnet for fiske etter laks, sjøørret eller sjørøye.
- Grunnen
- Under reetablering — Lakseregisterets egen begrunnelse, ført for laks og sjøørret.
Miljødirektoratet fastsetter hvilke vassdrag som er åpnet for fiske. Et vassdrag som ikke er åpnet, er stengt fra grense elv–sjø og oppover.
Forskrift 15. mars 2021 nr. 798 på Lovdata →Lakseregisteret fører ingen fisketider, kvoter eller særlige bestemmelser for dette vassdragetLakseregisteret.
Åpne elvesiden i Lakseregisteret →Fiskeregler i sjøen
Flere regelverk gjelder utenfor Raumavassdraget: 100-metersonen fra grense elv–sjø og hundre meter ut, en munningsfredningssone utenfor den, og sjølaksefisket med kilenot og lakseverp i fjorden utenfor.
100-metersonen
Gjelder herSonen går hundre meter ut fra grense elv–sjø. Alt fiske er forbudt der — også etter saltvannsfisk. Det ene unntaket er stang og håndsnøre fra land, bare i den tida vassdraget er åpnet for arten, og med elvas egne kvoter.
Statsforvaltaren i Møre og Romsdal har en egen regel for 100-metersonen, i tillegg til den nasjonale: Bare stang fra land, etter laksefisk og saltvannsfisk, for de artene og i den tida elva er åpen. Også fiske med lys er forbudt. Regelen står i § 3 i forskrift 9. mai 2023 nr. 689 om fiske utanfor vassdrag med anadrome laksefisk og nedsenking av garn i sjøen i Møre og Romsdal.
Forskrift 9. mai 2023 nr. 689 på Lovdata →§ 3 i forskrift 15. mars 2021 nr. 797 knytter sonen til vedlegg I og II i forskrift 15. mars 2021 nr. 798 om fiske etter anadrome laksefisk i vassdrag. Raumavassdraget står i vedlegg II, lista over vassdragene som ikke er åpnet for fiske, og sonen gjelder derfor her. Unntaket i § 3 for stang og håndsnøre forutsetter at elva er åpnet for fiske. Det er den ikke, og sonen er derfor stengt hele året.
§ 3 i forskrift 15. mars 2021 nr. 797 på Lovdata →Forskrift 15. mars 2021 nr. 798 — vedlegg I og II på Lovdata →Munningsfredningssonen
Gjelder herAlt fiske er forbudt i sonen — også fiske med lys — med unntakene i § 5 i forskrift 9. mai 2023 nr. 689.
Statsforvaltaren i Møre og Romsdal har fastsatt sonen i vedlegget til forskrift 9. mai 2023 nr. 689. Forskriften fører sonen under navnet «Rauma» og oppgir den til 2 km.
I eit sjøområde utanfor Rauma, innanfor ei rett linje trekt frå Stamnesodden i søraust (A) til Hegerholneshammaren ved Rønning i nordvest (B), og frå ei rett linje frå tunnellinnslag ved Skafonna i søraust (C), til Bjørgeneset i nordvest (D).
Forskriften sier ikke hva lengden måles fra. Tallet er gjengitt slik det står i forskriftens lengdekolonne, uten et festepunkt.
Forskrift 9. mai 2023 nr. 689 på Lovdata →Sjølaksefiske
Ikke åpnet for sjølaksefiskeSjølaksefiske er fiske med kilenot og lakseverp. § 4 i forskrift 15. mars 2021 nr. 797 om fiske etter anadrome laksefisk i sjøen åpner for det bare i de områdene og til de tidene vedlegget angir. Vedlegget deler kysten i forvaltningsregioner — ikke i vassdrag. Munningen ligger i Rauma. Vedlegget fører Rauma under forvaltningsregionen Romsdalsfjorden.
RomsdalsfjordenVedlegget oppgir: «Åpnes ikke»
Forskrift 15. mars 2021 nr. 797 — vedlegget på Lovdata →Når reglene endres
VillaksWiki kjenner ingen høring om disse reglene nå.
Fisketidene revideres samlet hvert fjerde til femte år, sist i 2021, og munningsfredningssonene når statsforvalteren finner grunn til det. Forslag kunngjøres hos Miljødirektoratet, høringer og Statsforvalteren i Møre og Romsdal, høringer.
Forskriftstekstene er hentet ordrett fra Lovdata 3. november 2026. Kontroller mot Lovdata før du fisker; statsforvalteren kan også stanse fisket med øyeblikkelig virkning. Metoden står i , og de generelle reglene står på siden Fiske i sjøen og ved elvemunningen. Reglene for kilenot og lakseverp står på siden Sjølaksefisket.
Fangst
Elvefangst 2025SSB
| Snitt per år | 2005–2014 | 2021–2025 | Endring |
|---|---|---|---|
| Laks | 525 kg | 2 077 kg | +296 % |
Tabellen under søylene sammenligner årssnittet for de fem siste årene med årssnittet for 2005–2014.
Sjølaksefiske i Rauma kommune i 2025SSB
| Snitt per år | 2005–2014 | 2021–2025 | Endring |
|---|---|---|---|
| Laks | 2 417 kg | 0 kg | −100 % |
Sjøfangsten føres per kommune, ikke per vassdrag, og kan ikke tilskrives dette vassdragetSSB. Skraverte år har ingen tall hos SSB, og det er ikke det samme som null fangst.
Kultivering og utsettingVRL
Teksten er VRLs egen omtale av kultivering og uttak av stamfisk i vassdraget, ordrett, med det nyeste øverst. Den handler mest om utsetting av rogn, yngel, ungfisk eller smolt og om stamfisket utsettingen bygger på, men kan også gjelde fisk som er flyttet forbi et vandringshinder, stamfisk til genbanken og tiltak for å bedre leveområdene.
VRL har samlet kunnskapen og rådene sine om utsettinger i en egen temarapport fra 2026, «Kunnskap og råd om fiskeutsettinger»VRL.
2021 var siste år i reetableringsarbeidet for laks etter avsluttet rotenononbehandling i 2014. Det ble satt ut 285 000 øyerogn og 29 000 plommesekkyngel.
Vi har ikke fått detaljopplysninger om utsettinger i 2020, men det skal ha vært satt ut ca 800 000 yngel/settefisk.
Vi har ikke fått opplysninger om utsettinger i 2019, men i henhold til plan fra Veterinærinstituttet skulle det settes ut 480 000 rogn og 520 000 uforet yngel.
I 2017 ble det satt ut ca 480 000 øyerogn og ca 550 000 uforet yngel fra genbanken. I 2018 ble det satt ut 90 00 øyerogn og ca 900 000 uforet yngel.
Utsetting av 30-50 000 smolt transportert ut til åpent hav fra 1983 til 2009. Dette ble stoppet. Stamfisk fra Herje smoltanlegg. I 2014 ble det satt ut ca 50 000 yngel fra Herje genbank. I 2015 ble det satt ut 500 000 rogn, 290 000 uforet yngel og 45 000 ettårig settefisk. I 2016 ble det satt ut 170 000 rogn, 50 000 uforet yngel og 60 000 ettårig settefisk.
Hva utsettinger gjør med bestandene, og hvorfor VRL har strammet inn rådet om dem, står på siden Vitenskapsrådets gjennomgang av fiskeutsettinger. Hva genbankene er, står på siden Genbankene for villaks.
Omtalen finnes bare for bestandene VRL vurderer, og er ikke et register over utsettinger. Hva omtalen bygger på, står i .
Vannkraft
Vitenskapelig råd for lakseforvaltning vurderer at reguleringen her har liten effekt på laksenVRL. Den er blant de tre tyngste faktorene her. Hvordan vannkraft generelt påvirker fisken, står samlet på .
VRL oppgir 1975 som utbyggingsår for vannkraft i påvirkningsprofilen for laksebestandenVRL.
Vann som føres ut av og inn i vassdraget
- 1 %Føres ut av vassdragetSamles opp og går i tunnel til et annet nedbørfelt. Dette vannet kommer ikke tilbake til elva.
- 99 %Blir i vassdraget
De 17 mill. m³ som føres ut av vassdraget, går i tunnel til Litledalselva og når sjøen derfra.
Vassdraget får samtidig 190 mill. m³ i året inn utenfra: 125 mill. m³ fra Aura (Eira), 36 fra Isa (Henselva) m/Glutra og 29 fra Valldalselva. Overført vann kommer i et annet mønster gjennom året enn feltets eget, og ofte med en annen temperatur.
Osbu ligger i et annet nedbørfelt, men henter vannet herfra. Det telles derfor ikke med blant anleggene i vassdraget.
Tallet for det som føres ut, er regnet av hvor inntakene ligger, ikke målt. Flomvann over dammen og minstevannføring forbi inntakene blir i elva, så det som faktisk føres bort, er som regel noe mindreNVE.
Anleggene på den anadrome strekningen
To anlegg står på den anadrome strekningen eller slipper vannet ut i den: to kraftverkNVE.
Anleggene på strekningen, ett for ettTo anlegg · hva hvert kraftverk gjør med vannet
Magasinene og årsrytmen i elva
Fem reguleringsmagasiner tømmes til vassdragetNVE. De største er Grøttavatn (124 mill. m³), Store Sandgrovvatn (34 mill. m³) og Vermevatn (32 mill. m³). Grøttavatn og Store Sandgrovvatn ligger i et annet nedbørfelt og tømmes gjennom Grytten. Anleggslisten lenger nede teller fire magasiner, fordi den tar med oppdemte innsjøer og bare magasinene i dette nedbørfeltet.
Vassdraget får også vann fra andre vassdrag. Der vann både føres inn og flyttes mellom årstidene, er forskjellene i vannføring og ofte i temperatur som regel større enn i skissenNINA.
Vannkraftanleggene i hele nedbørfeltet
NVEs kartlag plasserer 21 anlegg i drift i vassdraget: fem kraftverk, fem dammer, fire magasiner og sju inntakspunkterNVE. Kraftverkene yter til sammen 167 MW, og den eldste kraftproduserende delen er fra 1975. De største er Grytten (144 MW), Nye Verma (23 MW) og Sagelva (630 kW). I tillegg er ett av anleggene en pumpe. Den flytter vann oppover i systemet i stedet for å lage kraft, og er ikke med i summen. Tretten av anleggene ligger innenfor fem kilometer fra den kartlagte anadrome strekningen.
To av kraftverkene står ikke i hovedløpet, men i Mongebekken og UlvåaNVE. Tre står i hovedløpet selv.
To av anleggene hører til mikrokraftverk under 100 kW. De telles her, men tegnes ikke i kartet.
Anleggene, ett for ett21 anlegg i vassdraget, gruppert etter type · navn, avstand, eier og hva hvert kraftverk gjør med vannet
Kraftverk
Magasiner
Dammer
Inntakspunkter
Står utenfor vassdraget, men henter vann herfra
Overføringer under vannskillet
De 21 anleggene står ikke i utskriften. De lange oppslagslistene er utelatt for å holde arket håndterlig; de står i nettutgaven, på adressen øverst på første side.
Måling av vannføring i vassdraget
NVE har målt vannføring ved ni stasjoner, lengst ved Horgheim i Rauma (1912–1997) og vanntemperatur ved seksten stasjoner, lengst ved Rauma v/Horgheim i Rauma (fra 1971)NVE.
Målepunktene, ett for ett27 stasjoner, tolv aktive · hva som måles, periode og lenke til NVEs kurver
| Stasjon | Måler | Periode |
|---|---|---|
| Rauma v/Horgheim i Rauma | vannføring, vannstand, vanntemperatur | fra 1971 |
| Rauma v/Stuguflåten i Rauma | vannføring, vannstand, vanntemperatur | fra 1971 |
| Ulvåa v/Storhølen i Ulvåa | vannføring, vannstand | fra 1971 |
| Rauma v/Venge i Rauma | vannføring, vannstand | fra 1972 |
| Rauma ndf. Lesjaskogvatnet i Rauma | vanntemperatur | fra 1983 |
| Rauma v/Raudstøl bru i Rauma | vanntemperatur | fra 1983 |
| Rauma ndf. Fivafossen h.side i Rauma | vanntemperatur | fra 1985 |
| Rauma ovf. Grytten kraftstasjon i Rauma | vanntemperatur | fra 1985 |
| Grytten kraftstasjon i Rauma | vanntemperatur | fra 1992 |
| Mongevatn i Mongebekken | vannføring, vannstand | fra 1994 |
| Vermavatn i Verma | vannstand | fra 1994 |
| Verma kraftstasjon i Rauma | vanntemperatur | 2002 |
| Horgheim i Rauma | vannføring, vannstand | 1912–1997 · nedlagt |
| Krossan i Grøna | vannføring, vannstand | 1971–1990 · nedlagt |
| Lesjaskogvatn i Rauma | vannføring, vannstand | 1971–1990 · nedlagt |
| Vm Kvisli bru i Rauma | vannstand | 1977–1989 · nedlagt |
| Vm Einbu i Rauma | vannstand | 1978–1989 · nedlagt |
| Vm Rånå i Rauma | vannstand | 1978–1989 · nedlagt |
| Rauma v/Hersel bru i Rauma | vanntemperatur | 1983–1993 · nedlagt |
| Rauma v/Stuguflåten i Rauma | vanntemperatur | 1983–1992 · nedlagt |
| Verma | vannføring, vannstand | 1923–1932 · nedlagt |
| Rauma v/Horgheim bru i Rauma | vanntemperatur | 1983–1989 · nedlagt |
| Rauma v/Remmem i Rauma | vanntemperatur | 1983–1989 · nedlagt |
| Nedre kilde v/Alnes i Rauma i Rauma | vanntemperatur | 2006–2007 · nedlagt |
| Rauma ndf. Fivafossen v.side i Rauma | vanntemperatur | 1975–1976 · nedlagt |
| Søre Bøvri ndf. Bøvertjørnene i Bøvri | vanntemperatur | 1998–1999 · nedlagt |
| Øvre kilde v/Alnes i Rauma i Rauma | vanntemperatur | 2006–2007 · nedlagt |
Stasjonene er de NVE fører i kartlaget bak Sildre for de fire vannparametrene vannføring, vannstand, vanntemperatur og driftsvannføring — andre målinger, som løsmasser eller is, står ikke i listen. Hvert stasjonsnavn er en lenke til NVEs egne kurverNVE.
De 27 målestasjonene står ikke i utskriften. De lange oppslagslistene er utelatt for å holde arket håndterlig; de står i nettutgaven, på adressen øverst på første side.
Vassdragsvern
Ett verneområde i verneplan for vassdrag ligger over den kartlagte anadrome strekningen her:
Verneobjektet Rauma, Istra er ført på vassdragets eget nummer, 103.ZNVE. Nummeret på et verneobjekt er objektets utløpsenhet og sier ikke i seg selv hvor mye av vassdraget objektet dekker; det gjør andelen over.
Hva verneplanene omfatter, og vedtaket fra 2025 som åpnet for konsesjonsbehandling av kraftverk over 1 MW i vernede vassdrag, står på siden Verneplanene for vassdrag.
Les mer om verneplan for vassdrag hos NVE →Vernet gjelder ny kraftutbygging. Det er ikke det samme som at vassdraget er uregulert, og det stenger ikke for vilkårsrevisjon i konsesjoner som alt er gittNVE.
Vilkårsrevisjon
Én sak om vilkårsrevisjon berører dette vassdraget. En vilkårsrevisjon endrer vilkårene i en konsesjon som alt er gitt, ikke konsesjonen selv, og er ikke ny kraftutbyggingNVE.
Grytten kraftanlegg m.v
Krav om revisjon fremmetStatkraft AS · NVE-status: – · sak 202110953
Les saken hos NVE →Hva en vilkårsrevisjon kan endre og hva den ikke kan, hvem som kan kreve en, og hvor sakene i hele landet står, er forklart på .
Pålegg om undersøkelser og tiltak
To saker om Raumavassdraget står i RUT, Miljødirektoratets register over pålegg om undersøkelser og tiltak i regulerte vassdragRUT. To av dem gjelder nå.
Stolpene er varigheten registeret oppgir, og streken er 2026.
Pålegg om undersøkelser i Rauma og Henselva / Glutra om påvirkninger fra Grytten kraftverk
Gjelder nåPålegg til regulanten Statkraft Energi AS fra Miljødirektoratet, 2025–2029. Saken berører anadrom fisk og nasjonalt laksevassdrag.
Pålegg om undersøkelser i Rauma og Henselva / Glutra om påvirkninger fra Grytten kraftverk
Gjelder nåPålegg til regulanten Statkraft Energi AS fra Miljødirektoratet, 2025–2029. Saken berører anadrom fisk og nasjonalt laksevassdrag.
Lest fra RUT 7. oktober 2026. Registeret har bare det miljømyndighetene har lagt inn, og varigheten sier ikke om arbeidet er gjort.
Påleggsbrev og rapporter i RUT (søk på «Raumavassdraget») →Gassovermetning
Alle fem kraftverkene i vassdraget er risikovurdert for gassovermetningPulg mfl. Ingen av dem står i høyeste kategori.
| Kraftverk | Modellert risiko | Utløpet går | Avstand til anadrom strekning |
|---|---|---|---|
| Monge trolig francisturbin · 800 kW | Moderat | i innsjø, magasin eller sjø | 3,4 km |
| Nye Verma peltonturbin · 23 MW · bekkeinntak | Lav klasse 1 av 9 | i elv | på strekningen |
| Grytten peltonturbin · 144 MW · bekkeinntak | Lav klasse 1 av 9 | i elv | på strekningen |
| Rødstøl peltonturbin · 70 kW | Lav klasse 1 av 9 | i elv | 1,8 km |
| Sagelva peltonturbin · 630 kW · bekkeinntak | Lav klasse 1 av 9 | i elv | 5,8 km |
Risikoen er modellert ut fra turbintype, bekkeinntak og fallhøyde og sier at anlegget kan lage overmettet vann.
Hva gassovermetning er, hvorfor den skiller seg fra de andre virkningene av vannkraft, og hva ungfisk av laks og ørret tåler, står under .
VannforskriftenVann-Nett
Vannforskriften deler elva i strekninger og vurderer hver av dem for seg. Den anadrome strekningen i Raumavassdraget berører tolv vannforekomster, til sammen 87 km kartlagt elvVann-Nett. Kilometerne er den delen av Miljødirektoratets kartlagte anadrome strekning som ligger i en vannforekomst. Kartlaget og Lakseregisteret måler strekningen hver for seg, og tallet er derfor et annet enn de 57,7 km lakseførende strekning Lakseregisteret oppgir i nøkkelfakta.
Av de tolv vannforekomstene i tabellen er sju dårligere enn god, og sju står i risiko for ikke å nå miljømåletVann-Nett.
Miljømålet etter vannforskriften § 4 er minst god økologisk tilstand. For en vannforekomst som er registrert som sterkt modifisert (varig endret av inngrep) er målet i stedet godt økologisk potensial etter § 5. Kravet er lavere, satt fordi inngrepet er varigVann-Nett.
| Vannforekomst | Tilstand | Km fra munningen | Km av strekningen |
|---|---|---|---|
| Rauma. nedre del | Dårlig | 0,3 | 10,8 |
| Rauma bekkefelt | Svært god | 2,4 | 9,6 |
| Istra nedre del | Dårlig | 3,2 | 18,8 |
| Istra bekkefelt | God | 4,4 | 3,9 |
| Rauma utløp Grytten kraftverk - Kvernagrova | Dårlig | 10,8 | 1,1 |
| Rauma - fra Mongeelva til utløp Grytten kraftverk | Dårlig | 11,8 | 12,6 |
| Ølmåa | Svært god | 21,8 | 0,7 |
| Rauma bekkefelt Verma til Mongeelva | God | 22,4 | 5,7 |
| Rauma, Flatmark til Mongeelva | Dårlig | 24,5 | 5,7 |
| Rauma, Verma kraftstasjon til Flatmark | Dårlig | 29,6 | 13,1 |
| Rauma Slettafossen - Nye Verma kraftverk bekkefelt | God | 40,7 | 0,7 |
| Rauma Slettafossen - Nye Verma kraftverk | Dårlig | 40,7 | 3,8 |
Radene står fra munningen og oppover. Kilometeren i tredje kolonne er målt langs elva, ikke i luftlinje, fram til der forekomsten begynner.
Rettighetshavere i Raumavassdraget
Hva rettighetshaverne har ansvar for, og når loven pålegger dem å gå sammen om felles forvaltning, står under «Den lokale forvaltningen» på siden .
Vitenskapelige rapporter fra vassdraget
Lista samler vitenskapelige rapporter om vassdraget fra åpne arkiver som er navngitt på rapportsiden. Andre databaser er ikke med, så dette er ikke en utfyllende liste over hva som finnes av kunnskap. Rapportene står sortert på tema — fold ut et tema for å se dem. Der en rad er én rapport, er tittelen lenken; er den en årsserie, går hvert årstall til sin egen utgave.
Lista er den samme enten du har slått opp på laks eller sjøørret.
Vannkraft og vannføring2
Parasitter og sykdom1
Habitat og tiltak3
6 rapporter navngir vassdraget. Lista ble sist hentet fra arkivene 3. november 2026.